stenly a jeho stránky

F - 1

V Barceloně vyjel na trať nový Force India VJM01

Na okruhu v Barceloně dnes začaly poslední předsezónní testy a pro tým Force India to znamená premiéru vozu VJM01, s kterým budou v letošní sezóně závodit Adrian Sutil a Giancarlo Fisichella.

Monopost VJM01 vychází z vozu Spyker F8-VIIB, který tento tým používal od loňské Grand Prix Itálie. Vedoucí technický pracovník Force India Mike Gascoyne vysvětlil, že se jedná o evoluci předchozího vozu.

"Vůz 2008 je založen na B specifikaci vozu, který jsme začali používat ke konci loňského roku. V roce 2008 využijeme stejné šasi jako v roce 2007, ale v australské Grand Prix budeme mít několik úprav na aerodynamice i mechanice vozu, které otestujeme ve dnech 25. až 27. února v Barceloně," řekl Gascoyne.

"Aerodynamicky jsme vůz kompletně přepracovali. Naše oba aerodynamické tunely v Brackley a v Itálii pracují na plný provoz a díky tomu jsme byli schopni s aerodynamickým oddělením hodně pokročit. Takže téměř každý díly aerodynamiky byl přepracován. Nicméně, vůz v Melbourne bude představovat jen začátek kontinuálního cyklu aerodynamických vylepšení v průběhu sezóny."

Po mechanické stránce došlo k přepracování zadního zavěšení, tlumičů a převodovky. Změn také doznalo umístění motoru, cílem bylo zlepšit chlazení a dosáhnout větší kompaktnosti.

Mike Gascoyne dále uvedl, že již loňská převodovka v B specifikaci vozu byla navržena tak, aby vydržela čtyři závody v souladu s požadavky sezóny 2008, takže má za sebou již několik závodních víkendů.

Změny u Force India neprobíhaly jen na voze. Podobně jako u Hondy došlo i na významnou reorganizaci týmu. Do technického oddělení přišel na konci roku 2007 Mark Smith, který dříve pracoval u Jordanu, Renaultu a Red Bullu. U Force India má na starost design vozu, spolupracuje s technickým ředitelem Jamesem Keyem a zodpovídá se Miku Gascoynovi. Smith se ve své práci zaměřil na každodenní chod designérského oddělení, Key se věnuje dlouhodobějším záležitostem.

Mike Gascoyne pokračoval: "U Force India jsme rozšířili počet zaměstnanců a přišli noví lidé - Mark Smith, ale také Ian Hall, který dříve pracoval u Jordanu. Ian bude ve vedení projektu pro vůz 2009, což znamená, že jsme do pozice vedoucího projektu 2008 nominovali Akio Hagu, který dříve vedl mechanický design vozu."

Gascoyne na závěr dodal, že pozdní nasazení VJM01 do testů nepovažuje za problematické, protože se jedná hlavně o novou aerodynamiku, zatímco nové mechanické díly, které mají vliv na spolehlivost, byly otestovány již na předchozím voze.

  

  

  

Žádné komentáře