stenly a jeho stránky

F - 1

Tým BMW Sauber představil F1.08

Se začátkem nového týdne pokračují prezentace vozů pro sezónu 2008. Dnes byl na řadě BMW Sauber, který veřejnosti poprvé ukázal monopost F1.08, stalo se tak v Mnichově.

Nový vůz se od svého předchůdce na první pohled liší, i když se nejedná o žádnou revoluci. Ačkoliv se většina vozů od svých prezentací výrazně změní, než nastoupí do GP Austrálie, BMW Sauber již nyní zaujal řešením přední části vozu.

Ředitel BMW Motorsport Mario Theissen uvedl během prezentace nového vozu: "Ušli jsme dlouhou cestu od doby, kdy byl nový tým před dvěma a půl lety vytvořen. Měli jsme dvě dobré sezóny a novému vozu jsme věnovali mnoho úsilí."

"Na F1.08 je vše, co jsme se naučili, všechny naše zkušenosti z minulých dvou let. Znovu to bude velký krok vpřed. Věříme, že se nám podaří udělat z bitvy s vozy před námi souboj více než dvou týmů."

Theissen ale dodal, že soupeřit s Ferrari a McLarenem nebude snadné: "Určitě to bude těžké, protože ty dva týmy před námi jsou nejsilnější a mají nejvíce zkušeností. Udělají skok vpřed, takže se musíme zlepšit více než oni. V posledních dvou letech jsme dobře pokročili a já věřím, že to můžeme udělat znovu a ztrátu smazat."

Jezdce k tomu BMW Sauber podle Theissena má: "Myslíme si, že jsou to nejlepší jezdci. Jsem si celkem jistý, že se oba mohou ještě zlepšit, dokonce i letos, protože by měl být vůz lepší než ten, co jsme měli loni. Mezi jezdci a inženýry panují dobré vztahy. Jezdce vidím jako klíčové lidi v technickém týmu a s Nickem (Heidfeldem) a Robertem (Kubicou) si můžeme být jistí, že pokročíme."

F1.08
Loňský BMW Sauber F1.07 byl velmi úspěšný, proto tým nepotřeboval provádět žádné radikální změny.

Technický ředitel Willy Rampf dodal: "Proto jsme se rozhodli pro evoluci a ne revoluci."

A protože měl tým z Hinwilu svoji pozici v šampionátu jasnou poměrně brzy, mohl novému vozu věnovat velké množství vývojových prostředků. Rampf popsal nový vůz jako "radikální evoluci."

"Naším cílem bylo postavit vůz s působivou aerodynamickou efektivitou, což také položilo základy dobré aerodynamické rovnováhy. To znamená, že při zatáčení ztrácí jen málo přítlaku a to jezdci dává větší důvěru v jeho vůz," vysvětlil Rampf.

F1.08 je vůči svému předchůdci lehčí, což týmu umožňuje lépe pracovat s rozložením hmotnosti pomoci závaží. Ke snížení hmotnosti však nedošlo na úkor tuhosti vozu. Zákaz kontroly trakce přiměl inženýry BMW Sauberu věnovat zvláštní pozornost mechanickému gripu F1.08. Konceptuální fáze projektu začala v květnu minulého roku.

Novinkou u BMW Sauberu je přední křídlo složené z tří dílů. Upraven byl také nos vozu, který je významně tenčí než u F1.07. Pomocí úprav aerodynamiky v přední části vozu docílili u BMW Sauberu lepšího proudění vzduchu kolem bočnic a pod vozem. Menších úprav se dočkaly i samotné bočnice, které se směrem dozadu více zužují a zlepšují proudění vzduchu k zadnímu křídlu a difuzoru. Chladič zůstal na podobném místě jako u F1.07.

Za účelem zvýšení aerodynamické efektivity vozu byl také zúžen kryt motoru. Optimalizací prošly oddvětrávací otvory a komínky, přičemž se samotné výfuky přiblížily k motoru. Další novinkou jsou křídla na krytu motoru, která se starají o dodatečný přítlak, ale i lepší proudění vzduchu směrem k zadní části vozu.

Na F1.08 jsou také vidět kryty ráfků, které jsou podobně jako u Ferrari nehybné na předních kolech, zatímco na těch zadní se otáčí spolu s koly. Jejich úkolem je pomoci lépe chladit brzdy a zlepšit proudění vzduchu kolem pneumatik.

Willy Rampf dodal, že před závodem v Austrálii čeká F1.08 jedna série větších úprav na aerodynamice.

Technická specifikace F1.08
- šasi z uhlíkových vláken
- karbonové brzdy Brembo s šestipístovými třmeny
- sedmistupňová, bezprodlevová převodovka, podélně uložená, spojka z karbonu
- elektronika MES
- volant BMW Sauber
- kola OZ

Rozměry
- délka: 4600 mm
- šířka: 1800 mm
- výška: 1000 mm
- rozchod kol vpředu: 1470 mm
- rozchod kol vzadu: 1410 mm
- rozvor: 3130 mm

- hmotnost 605 kg

Motor BMW P86/8
- 8 válců
- úhel sevření válců: 90 stupňů
- objem 2,4 l
- 4 ventily (pneumatické) na válec
- blok motoru: hliník
- hlavy válců: hliník
- kliková hřídel: ocel
- písty: hliník
- ojnice: titan
- svíčky NGK

Rozměry
- délka: 518 mm
- šířka: 555 mm
- výška: 595 mm

- hmotnost 96 kg

- max. otáčky: 19 tis./min.


  


   

  
Žádné komentáře