stenly a jeho stránky

F - 1

Testy v Jerezu uzavřel nejrychlejším časem Heikki Kovalainen

Předposlední testy v rámci příprav na sezónu 2008 jsou historií, tečku za touto kapitolou udělal nejrychlejším časem Heikki Kovalainen. Svým výkonem překonal dokonce loňské maximum Jerezu, které zajel Sebastian Vettel v čase 1:18.213.

Rychleji než dnes Heikki Kovalainen dokázali jezdci v Jerezu jet už jen s desetiválcovými motory v roce 2005 a dříve. Za finským pilotem McLarenu se umístil na druhé příčce David Coulthard, který tak šel ve včerejších stopách týmového kolegy Webbera.

Dobrou formu Williamsu potvrdil Kazuki Nakajima na třetím místě. Do této poloviny tabulky již tradičně patří McLareny, BMW Saubery, Renaulty, ale na šestém místě překvapil Sebastian Vettel a na osmém Sébastien Bourdais s vozy Toro Rosso.

Honda se po včerejšku vrátila k původní verzi zadního přítlačného křídla, ale Jensonu Buttonovi to stačilo jen na dvanácté místo, testovací jezdec Alex Wurz byl až poslední.

Jízdy dnes byly přerušeny dvakrát, jednou musel na trati zastavit Sebastian Vettel, podruhé to byl Nico Hülkenberg.

Hodnocení
Máme tedy za sebou další společné testy, i když v Jerezu chyběly stáje Ferrari a Toyota. Ty až do začátku tohoto týdne testovaly v Bahrajnu. A co se během uplynulých testů změnilo? Všichni se i nadále shodují na tom, že by o letošní titul měly znovu bojovat týmy Ferrari a McLaren. Na jejich přímé srovnání si ale budeme muset počkat do dalšího testu.

BMW Sauber zřejmě definitivně překonal zakolísání formy ze začátků s F1.08 a pravděpodobně bude dále hrát roli třetího nejsilnějšího týmu. Na jeho pozice ovšem útočí Williams, který konzistentními výkony v Jerezu vždy patřil k těm nejrychlejším. Tyto dva týmy by zřejmě mohly vést skupinu středu pole, či se dokonce od ní odtrhnout.

Pokud bychom měli hodnotit Renault, tak podle všeho ani v Jerezu nedošlo k žádnému výraznému posunu formy, jeho pozice se zdá být podobná té loňské a nejbližším soupeřem by mohl být odběratel francouzských motorů tým Red Bull. Někde na této úrovni by mohla být i Toyota, ale kvůli zmíněným testům v Bahrajnu nám z aktuálního srovnání vypadla.

A tím se blížíme ke konci startovního pole, který je zatím velmi mlhavý, protože Toro Rosso i Force India občas pozlobí týmy středu pole a vmísí se mezi ně. Super Aguri bude určitě v nevýhodě kvůli omezenému testování, ale zdá se, že černého Petra zatím v ruce drží Honda, která se i v Jerezu potácela na konci výsledkových listin a je doposud jasně nejhorší tovární tým startovního pole. Nesmíme však zapomínat, že se jedná jen o testy, na základě kterých nelze vyvozovat jednoznačné závěry.

Více napoví poslední srovnání všech týmů před začátkem sezóny v Barceloně od 25. do 27. února.

Žádné komentáře