stenly a jeho stránky

F - 1

Předpremiéra Renaultu R28 ve Valencii

Renault R28 je vůz, který by měl francouzskou stáj vrátit zpět na vrchol. Alespoň takové jsou ambice mistrů světa z let 2005 a 2006. Nový monopost vyjel v pondělí na trať ve Valencii a o deset dní předběhl svoji oficiální prezentaci, která se uskuteční 31. ledna.

Podle dosud představených monopostů se dalo usoudit, že se týmy při vývoji svých nových monopostů zaměřily především na přední část vozu. Jinak tomu není ani v případě Renaultu, který po letech opustil svůj unikátní V-kýl a přidal se s nulovým kýlem k řadě ostatních týmů.

Renault R28 má nové přední přítlačné křídlo a nos R28 je širší než u jeho předchůdce, jde přes přední křídlo blíže k zemi. Uchycení předního křídla k nosu se rozšířilo, což by mělo zlepšit proudění vzduchu kolem předního zavěšení.

Horní přemostění předního křídla již není uchyceno k nosu vozu, ale po vzoru McLarenu prochází několik centimetrů nad ním. Ovšem Renault tento díl opatřil tenkou podpěrou na nose vozu, která má zabránit jeho flexibilitě.

Změn doznaly také bočnice. Oproti minulému vozu jsou menší křídla na bočnicích a už na nich nejsou uchycena zpětná zrcátka, ta se přesunula na boky kokpitu. Zdá se, že podobně jako u ostatních vozů specifikace 2008 došlo ke zúžení bočnic směrem dozadu. Redukční dietou prošel i kryt motoru, který je užší.

Vzadu je v centrální části vozu odvětrávací otvor, který zřejmě slouží pro odvod teplého vzduchu od hydrauliky. Vůz působí zezadu opticky širší kvůli krytu zadního zavěšení, které vypadá podobně jako na R27. Také na difuzoru nejsou podle prvních obrázků vidět žádné výrazné změny.

Jelikož byl loni jedním z velkých problémů Renaultu přechod na pneumatiky Bridgestone, dá se předpokládat, že se Francouzi rozhodli přesunout více hmotnosti na předek vozu.

Takové jsou tedy první poznatky o novém Renaultu, na další informace od týmu si budeme muset počkat do 31. ledna.

 

   

   

   

Žádné komentáře