stenly a jeho stránky

F - 1

Ohlédnutí za čtyřdenními testy ve Valencii

Na východním pobřeží Španělska na 4.055 km dlouhém okruhu Ricarda Torma ve Valencii se uskutečnilo první větší srovnání převážně nových vozů týmů formule 1. Čtyřdenních testů se zúčastnilo 10 týmů kromě Super Aguri, 24 jezdců a také dle slov šéfa okruhu Julia Garcii rekordní počet diváků.

S novými monoposty testovaly týmy Ferrari (F2008), McLaren (MP4-23), Williams (FW30), BMW-Sauber (F1.08), Renault (R28), Toyota (TF108) a Honda (RA108). Vozy Williamsu, Renaultu a Hondy měly premiéru právě tento týden. Týmy Williams, BMW-Sauber a Honda využily také upravených loňských vozů. Monoposty specifikace 2007 testovaly Toro Rosso (STR2) a Force India (F8-VIIB).

Pondělí 21. ledna, 10°C (trať: 20°C), 6.400 diváků

Renault

Francouzský tým Renault představil veřejnosti monopost R28, který pilotoval navrátilec Fernando Alonso. Renault během 4 dní při testování v Jerezu na konci loňského roku angažoval na jeden den ještě tehdejšího pilota týmu Heikkiho Kovalainena a na zbývající 3 dny posadil do upraveného R27 Nelsona Piqueta. Mladý Brazilec navíc odtestoval také všechny 3 dny v Jerezu na začátku roku 2008.

Programem Renaultu během první jízdy R28 nemohlo být nic jiného než odzkoušení, zda všechny systémy pracují tak, jak mají. Alonso odjel 39 kol a pochvaloval si spolehlivost i rychlost vozu. Nejdelší odjetý úsek toho dne byl 14 kol (některé zdroje uvádějí 17 kol).

Williams

Nico Hülkenberg se stal testovacím jezdcem týmu Williamsu v polovině prosince a byl to on, kdo se první posadil do nového monopostu týmu z Grove s označením FW30, který si odbyl svou premiéru právě 21. ledna. Odjel 20 kol, během kterých tým otestoval všechny systémy a připravil tak vůz pro plnohodnotný testovací program.

Williams slaví již tři desítky let ve formuli 1 a 500. velkou cenu, která se uskuteční 16. března v Austrálii. Jako poděkování uvedl mj. jména všech 519 zaměstnanců na svém voze.

Úterý 22. ledna, 23°C (trať: 27°C), až 38.000 diváků

Ferrari

Oba jezdci, Kimi Räikkönen a Felipe Massa, usedli do F2008, aby pracovali na nastavení a na vývoji vozu jako celku (více prohlášení Ferrari neuvádí). Odjeli po 106 a 97 kolech. V průběhu testů už za volant nikoho jiného nepustili.

Williams

Za volant FW30 usedl Nico Rosberg, který dopoledne pokračoval ve zkouškách systémů a po nich také na mapování motoru. Odpoledne, když se ustálily venkovní teploty se zaměřil na delší jízdy, které měly za úkol otestovat chladící systém FW30.

Kazuki Nakajima měl na programu testování spolehlivosti, k čemuž tým použil přechodný vůz FW29B.

McLaren

Heikki Kovalainen a Pedro de la Rosa svými 104 a 114 koly zkoušeli výdrž převodovky, která musí dle nových pravidel platných od roku 2008 vydržet délku čtyř závodů.

Renault

Podruhé v sedačce R28 se Alonso zaměřil na nastavení vozu, odlišná vyvážení vozu a vyhodnocování změn. Dále se soustředil na dlouhé jízdy s cílem otestovat spolehlivost různých prvků monopostu a na sbírání dat.

Alonso svůj úterní program komentoval slovy: „Náš druhý den tady šel hladce a bez problémů. Absolvoval jsem plánovaný program a na konci dne si pohovořil s inženýry. Odpoledne jsem zajel dlouhé jízdy, vůz reagoval dobře, takže jsou výsledky povzbudivé.“

Toro Rosso

S loňským vozem STR2 se oba jezdci italského týmu ráno učili trať a hledali optimální nastavení. Sébastin Bourdais zkoušel nové aerodynamické díly, Sebastian Vettel pokračoval v nastavování vozu, protože se teplotní a větrné podmínky na trati výrazně měnily.

BMW-Sauber

BMW vyslalo na trať dva jezdce ve dvou různých vozech. Nick Heidfeld řídil F1.08 a zkoušel různé aerodynamické prvky a jejich kombinace, z nichž nejvíce pozornosti poutalo neotřelé okřídlí na nosu vozu, a testoval zavěšení kol. Během dne ho potkal malý technický problém, který ale nenarušil plán. Estonec Marko Asmer dostal příležitost svést se ve formuli 1 a usadil se za volant F1.07B. Za úkol měl kontrolovat a dále pracovat se standardizovanou elektronickou řídící jednotkou (SECU).

Toyota

Toyota již testovala v Jerezu, ale tentokrát s sebou poprvé přivezla dva vozy TF108. Oba jezdci, Jarno Trulli a Timo Glock, měli jako první úkol srovnávat různá nastavení vozu. Tým se nesetkal s komplikacemi, a tak mohl měnit mechanická a aerodynamická nastavení včetně nastavení zavěšení kol.

Red Bull

Monopost RB4 rakouské stáje Red Bullu měl již svoji premiéru za sebou z minulého týdne v Jerezu, proto se David Coulthard mohl lépe seznámit s vozem a začít hledat možnosti vyvážení vozu a nastavení. Odjel vzdálenost 82 kol.

Force India

Testovací jezdec indického týmu Vitantonio Liuzzi se ráno soustředil na vyvážení vozu, které umožnilo odjet dlouhé jízdy. Po obědě ale musel Ital kvůli mechanickému problému jeho F8-VIIB zůstat v garáži. I tak odjel 64 kol.

Honda

Alexander Wurz je u Hondy od 10. ledna. Přestože již závodní kariéru oficiálně ukončil, uvádí ho Honda jako svého testovacího a také rezervního jezdce. Testy ve Valencii zahajoval pro japonský tým on s loňským RA107. Odjel 49 kol (Honda uvádí 51). Rakouský jezdec se v týmu teprve aklimatizuje.

Středa 23. ledna, 18°C (trať: 34°C)

Kromě Super Aguri byl všem týmům formule 1 byl ukázán profil městského okruhu ve Valencii. Týmy obdržely detaily tratě, která je v současnosti ve výstavbě a jejíž dokončení se plánuje na květen.

McLaren

Pedra de la Rosu vystřídal Lewis Hamilton a společně s Kovalainenem měli opět za úkol během dlouhých jízd testovat výdrž dílů.

Ferrari

Také ve středu hledali závodní jezdci italského týmu nastavení pro F2008, dále se soustředili na spolehlivost a trénovali startovní proceduru. Räikkönen si na své konto připsal 108 kol, Massa 81.

Williams

Nico Rosberg během druhého regulérního testovacího dne FW30 absolvoval bezproblémovou simulaci závodu.

Kazuki Nakajima pokračoval v započaté práci ze včerejšího dne.

Renault

Francouzský tým společně s Alonsem vyhodnocovali varianty nastavení vozu a uskutečnili dlouhé jízdy. Tým také cvičil starty a zastávky u mechaniků.

Red Bull

Druhý jezdec týmu Mark Webber poprvé okusil RB4. Po úpravách na sedačce a pozice v kokpitu se jal testování aerodynamiky vozu, které dle týmu přineslo pozitivní výsledky.

Webber po prvním seznámení se s RB4 řekl: „S novým vozem jsem spokojený. Vypadá to, že jde co se týče spolehlivosti a rychlosti o velký krok kupředu ve srovnání s loňským vozem.“

BMW-Sauber

Robert Kubica převzal F1.08 a Heidfeld se posadil do F1.07B. Kubica pracoval na nastavení mechanických zařízení a aerodynamiky. Dále provedl řadu kontrol systémů a otestoval odlišná zavěšení kol. Heidfeld se spolu s inženýry zaměřil na nastavení systémů. Výsledky jeho práce dle prohlášení týmu budou použity v novém voze. Ve středu tým nepotkal žádný problém.

Toro Rosso

Bourdais a Vettel měli na programu dlouhé jízdy. Vettel je ovšem musel předčasně ukončit kvůli malé závadě, jejíž odstranění spotřebovalo spoustu času.

Toyota

Tak jako první den, i ve středu dělali oba piloti tytéž činnosti, které se týkali nastavení vozu TF108, nastavení závěsů kol a dalších mechanických dílů. Během dne nasbírali oba jezdci množství dat.

Force India

Adrian Sutil vystřídal Liuzziho a během 98 kol byl o více jak vteřinu a půl rychlejší než Ital. Sutil pak vyjádřil spokojenost s vyvážením vozu, které se zlepšovalo, a také s tím, že si již zvyká na ovládání vozu bez řízení trakce.

Honda

Rubens Barrichello předvedl poprvé vůz RA108, který nebyl zbarven tradiční černou, kterou japonský tým používá během zimních testů, ale byl ponechán čistě bílý.

Za volant RA107 usedl 27letý Takashi Kogure, který je součástí programu Hondy s názvem Formula Dream Project. Honda se tímto programem snaží pomáhat mladým a talentovaným jezdcům. Kogure již závodil ve formuli Nippon a v sérii Super GT v Japonsku. Dopoledne Kogure zkoušel krátké jízdy, odpoledne pak měl na programu seznamování se s fungováním testovacího týmu.

Čtvrtek 24. ledna, 16°C (trať: 24°C)

McLaren

Hamilton a Kovalainen zaměřili svou pozornost na nastavení vozu a dále zkoušeli systémy MP4-23. Hodinu před koncem testu došel motor ve voze Hamiltona ke konci svého životního cyklu a Brit musel zastavit na trati. McLaren uvádí, že k poruše došlo dost dlouho po životnosti odpovídající délce dvou závodních víkendů.

Výkonný ředitel McLaren Martin Whitmarsh všem třem jezdcům poděkoval za jejich odvedenou práci a dodal, že inženýři od jezdců obdrželi užitečnou zpětnou vazbu. Bridgestone dodal pneumatiky o něco tvrdší, než na které byla stáj zvyklá u tohoto okruhu, takže obě firmy strávily nějaký čas, aby se s tím McLaren vypořádal.

Ferrari

Čtvrtkem Ferrari zakončilo svůj plánovaný program, zaměřený převážně na porozumění vozu F2008, nalezení vhodného nastavení a také na spolehlivost. K dalším testům odjede stáj z Maranella do Bahrajnu, kde bude od 4. února pokračovat ve vývoji vozu.

BMW-Sauber

Heidfeld pokračoval v práci ohledně systémů, které se mění od roku 2008. Stejně jako včera tím byl jeho program omezen. Odjel 39 kol. Kubica dále pracoval na nastavení F1.08 a uskutečnil několik dlouhých jízd. Tým našel některá nastavení, která vozu vyhovují.

Heidfeld o F1.08 řekl, že nemá tak dobré vyvážení jako předchozí vůz. „Musím ho řídit jinak, než jak jsem byl zvyklý. Více ale nemohu prozradit. Myslíme si, že jsme problémy odhalili. Možná, že všechny nevyřešíme do příštích testů v Barceloně, ale inženýři mne ujistili, že do Melbourne bude vše v pořádku. Mám pocit, že máme věci pod kontrolou, ale v tomto si člověk nikdy nemůže být 100% jistý.“

Toyota

Japonský tým navázal na předchozí dny a vyhodnocoval nastavení vozu. Trulli připojil i testování aerodynamických řešení, zatímco Glock se soustředil na aerodynamické a mechanické nastavení TF108, zbrzdily ho ovšem nutné opravy na elektronice. Toyota neměla problémy se spolehlivostí, odjela během třech svých testovacích dní něco málo přes 500 kol. V Kolíně nad Rýnem bude dále vyhodnocovat získaná data a dokončí přípravy na další testování, které začne 4. února v Bahrajnu.

Toro Rosso

Vettel dokončil program dlouhých jízd, který chtěl uskutečnit již včera. Po zhruba 2.000 km bez komplikací byla otestována převodovka. Tým také podle slov Laurenta Mekiese, hlavního inženýra týmu, lépe pochopil elektronickou řídící jednotku a nasbíral užitečná data týkající se nastavení vozu.

Force India

Giancarlo Fisichella odjel 93 kol, během kterých pracoval na nastavení, tlumičů, několika málo nových prvků úzce souvisejících s nastavováním vozu a další svoji pozornost věnoval SECU. Na konci dne potkal Itala drobný mechanický problém, kvůli kterému již nestihnul poslední jízdu na nových pneumatikách.

Renault

Alonsa vystřídal Piquet, který poprvé řídil R28 a snažil se s tímto vozem najet množství kilometrů a zvyknout si na něj. Piquet navázal na práci Alonsa, snažil se vylepšit nastavení a vyvážení vozu.

Red Bull

Čtvrtek vzal v podání Red Bullu rychle za své. Kvůli některému z obrubníků se na monokoku vozu objevila závada, která nebyla sice važná, ale nebylo v silách týmu ji v čas odstranit. Webber stihl ráno pouze dvě jízdy, odjel 15 kol a tým ve 12:30 hodin balil kufry. Plánovaný testovací program tak nebyl dokončen.

Honda

Jenson Button převzal od Barrichella RA108 a soustředil na sérii testů, které měly za úkol prověřit spolehlivost vozu. Odjel 80 kol.

Kogure dalšími 25 koly pokračoval ve své činnosti.

Rubens Barrichello na konto RA108 řekl: „Jsem si jist, že tento vůz je lepší, než byl ten loňský. Ono to totiž už horší být nemohlo. Časy jsou pomalé, ale během prvních dní nemělo smysl na to tlačit. Očekáváme navíc novou aerodynamiku. RA108 jsme podrobili klasickým zkouškám systémů, ale už teď můžu říci, že je vůz při brždění lepší než RA107.“

Žádné komentáře