stenly a jeho stránky

F - 1

McLaren představil MP4-23

Tým Vodafone McLaren Mercedes dnes představil ve Stuttgartu svůj nový monopost MP4-23. Prezentace se v muzeu Mercedesu zúčastnili předseda představenstva Daimleru Dr. Dieter Zetsche, výkonný ředitel McLarenu Ron Dennis, Lewis Hamilton, Heikki Kovalainen, Pedro de la Rosa a Gary Paffett.

McLaren si prezentaci MP4-23 naplánoval na den, kdy Lewis Hamilton slaví své 23. narozeniny. Vůz byl ve Wokingu dokončen včera večer, do Muzea Mercedes-Benz byl dovezen dnes dopoledne.

Po prezentaci bude vůz přepraven do Jerezu, kde 9. ledna odstartují Heikki Kovalainen a Pedro de la Rosa testovací program s dvěma MP4-23. Lewis Hamilton poprvé usedne za volant nového monopostu 10. ledna.

Hamilton řekl o novém voze: "Vodafone McLaren Mercedes MP4-23 je nejlepší dárek k narozeninám, který jsem mohl dostat a také je pro mě! V posledních třech týdnech jsem čas trávil tréninkem a relaxací se svými přáteli a rodinou. Vím, kolik práce bylo odvedeno ve Wokingu, Brixworthu a tady ve Stuttgartu a vůz vypadá skvěle. Můj inženýr mi řekl, že bylo zapotřebí zhruba 14 tisíců člověkohodin, aby se vůz stihl vyrobit včas pro dnešek. Poprvé ho budu testovat ve čtvrtek. Budou to rušné časy, ale já a Heikki, kterého vítám jako nového týmového kolegu a všichni v týmu se na to těšíme a budeme se společně snažit."

Heikki Kovalainen dodal: "Dnes je to moje první oficiální akce jako pilota Vodafone McLaren Mercedesu a nemohl jsem se toho dočkat. Poté co jsem se k týmu přidal 14. prosince, jsem již strávil nějaký čas v McLaren Technology Centre, poznával jsem všechny a pracoval se svými inženýry. Loni jsem byl schopen se hodně naučit a doufám, že tyto znalosti v roce 2008 využiji. Těším se, že přispěji k vývoji vozu během šesti hlavních testů v rámci příprav před Melbourne."

Ron Dennis doplnil své jezdce: "Hlavním cílem týmu Vodafone McLaren Mercedes je bojovat o šampionát jezdců i konstruktérů. Těšíme se na další konkurenceschopnou sezónu a budeme se snažit stavět na loňských výkonech. Všichni členové týmu pracovali od konce sezóny 2007 velmi tvrdě, aby dostali MP4-23 na trať co nejdříve, abychom měli co nejvíce času pro testování předtím, než vůz odjede do Austrálie."

 

MP4-23
První schůzka o designu MP4-23 se uskutečnila v listopadu 2006, první práce začaly v březnu 2007.

Práce v aerodynamickém tunelu začaly ke konci května 2007.

Vývoj MP4-23 v aerodynamickém tunelu trval více než 3000 hodin.

První šasi MP4-23 bylo připraveno v listopadu 2007.

Hamiltonovi, de la Rosovi a Peffettovi byly připraveny sedačky v listopadu 2007, Kovalainenovi krátce poté, co byl oznámen jako druhý pilot McLarenu.

Stavba šasi č. 1 byla započata na začátku prosince 2007 a dokončena na začátku ledna 2008.

Do celého vývojového procesu se zapojilo 150 inženýrů.

Vývoj MP4-23 si vyžádal 14000 člověkohodin.

Stejný počet hodin byl zapotřebí pro výrobu monopostu.

MP4-23 je evolucí MP4-22, proto se na první pohled od svého předchůdce příliš neliší. Před prvním závodem v Austrálii ale projde četnými změnami aerodynamiky.

V listopadu 2007 byly také započaty práce na voze 2009. Projekt KERS (systémy na rekuperaci energie) začal již před rokem.

Technická specifikace MP4-23
- šasi z uhlíkových vláken a kompozitních materiálů
- poloautomatická, sekvenční převodovka
- 7 převodových stupňů + zpátečka
- zavěšení: Koni
- elektronika: McLaren Electronic Systems
- rádiová technika: Kenwood
- kola: Enkei
- baterie: GS Yuasa Corporation
- řízení: McLaren

Motor
- Mercedes-Benz FO108V
- objem 2,4 l
- 8 válců
- max. otáčky: 19 tis./min.
- úhel sevření válců: 90 stupňů
- vrtání 98 mm
- palivo a maziva: Mobil 1 
- hmotnost 95 kg

 

   

   

  

Žádné komentáře