stenly a jeho stránky

F - 1

FIA změní pravidla pro třetí část kvalifikace

Před začátkem letošní sezóny došlo k úpravě kvalifikace, aby se zamezilo nezáživnému kroužení a pálení paliva v třetí části. Ta byla proto zkrácena na deset minut a jezdcům, kteří do ní nastoupili, bylo zakázáno po jejím skončení dotankovat palivo.

Piloti se tedy snaží v závěrečné části kvalifikace spotřebovat co nejméně paliva, aby po startu závodu vydrželi na trati co nejdéle a nemuseli brzy do boxů. Slabina nového formátu se ukázala v Malajsii, kde hrozil déšť, takže většina jezdců si odbyla své pokusy o nejrychlejší čas již poměrně brzy a poté se jen pomalu vraceli do boxů.

V závěrečných minutách však byli ve svých ostrých kolech ještě Nick Heidfeld a Fernando Alonso, kterým ostatní jezdci překáželi, zejména pak duo McLarenu, které dostalo penalizaci pěti míst na startovním roštu.

Problémy s pomalu jedoucími vozy v malajské kvalifikaci vyvolaly reakci u Mezinárodní automobilové federace. Zatímco se všichni shodli na nutnosti zabránit jezdcům, aby v kvalifikaci šetřili palivo a jezdili velmi pomalu do boxů, FIA připravuje změnu v pravidlech, která bude platná již při GP Bahrajnu.

Řešení bude spočívat v nastavení maximální procentuální odchylky nejpomalejšího času od toho nejrychlejšího, aby byli piloti nuceni i při návratu do boxů jet přiměřeně rychle.

Mluvčí FIA k tomu řekl: "O této záležitosti se diskutuje a naše upřesnění pravidel pro jezdce a týmy bude takové, že vozy vracející se do boxů po ostrém kole nebo kolech budou tak muset učinit v rámci určitého času, který nastavíme. Mohlo by to být zhruba 120 % ´normálního´ času, stejně jako tomu je, aby se zabránilo jezdcům v šetření paliva při najíždění na startovní rošt."
Žádné komentáře