stenly a jeho stránky

F - 1

Ferrari představilo monopost F2008

Ferrari dnes představilo nový monopost F2008, který je již čtyřiapadesátým z Maranella. Interní označení F2008 je 659 a na jeho designu se významně podepsaly změny pravidel.

První velkou změnou je použití standardizované elektronické řídící jednotky MES, i když to zvenku vidět není. Novinkou pro letošní rok je také prodloužená životnost převodovky na čtyři závodní víkendy. V oblasti bezpečnosti došlo ke zvýšení ochranných elementů na stranách kokpitu, pravidla omezují i použité materiály.

V důsledku změn v pravidlech se zvýšila hmotnost vozu. Byly přepracovány všechny aerodynamické plochy vozu, ale konfigurace pro první závod sezóny v Austrálii bude odlišná od té, která je vidět na současných fotografiích.

Byl zmenšen monokok v oblasti nohou pilota a došlo na zúžení krytu motoru i bočnic. V závislosti na nové aerodynamice byl přepracován i systém zavěšení kol. Na základě nových pravidel a zkušeností s pneumatikami Bridgestone došlo k přizpůsobení rozložení hmotnosti a rozvoru kol.

V souvislosti s novou elektronikou bylo zjednodušeno řízení diferenciálu, motoru a převodovky. Skříň převodovky je z uhlíkových vláken a celá převodovka je i nadále umístěna podélně. Druhý rok v řadě je převodovka bezprodlevová. Přepracován byl také brzdový systém.

Motor s označením 056 je ve voze uložen podélně. Jeho základy zůstávají stejné jako u motoru, který byl používán v loňském roce, dalšího vývoje doznaly periferní zařízení a přívod paliva a vzduchu.


Technická specifikace F2008
- šasi z uhlíkových vláken a kompozitních materiálů
- poloautomatická, sekvenční, elektronicky řízená převodovka
- 7 převodových stupňů + zpátečka
- brzdy z uhlíkových vláken
- hmotnost 605 kg včetně jezdce, chladící kapaliny a maziv
- kola BBS o velikosti 13 palců

Motor
- Typ 056
- 8 válců
- blok motoru z hliníku: V 90 stupňů
- objem 2398 ccm
- vrtání: 98 mm
- váha < 98 kg
- vstřikování paliva Magneti Marelli
- zapalování Magneti Marelli
- palivo Shell V-Power ULG64
- olej Shell SL 1098

 

   

   

   

 

Žádné komentáře