stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Zimní výbava už jen pro nákladní auta

Ministerstvo dopravy mění na dálnici D1 podmínky používání dopravní značky Zimní výbava, značka bude platit jen pro nákladní vozy nad 7,5 tuny. Dnes o tom informoval server Lidovky.cz. Detaily chce ministerstvo představit v půli října po dohodě s policií a kraji, změna podmínek používání značky bude zřejmě platit i na jiných místech. Pro další rok prý ministerstvo uvažuje o tom, že zimní výbava bude povinná pro všechna auta na všech komunikacích.
Dopravní značka se symbolem auta a sněhovou vločkou platí od loňského roku ve vyznačených úsecích od 1. listopadu do 30. dubna. Součástí zimní výbavy jsou zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech s hloubkou vzorku minimálně čtyři milimetry, u kamionů jsou povinné zimní pneumatiky s hloubkou minimálně šest milimetrů na hnací nápravě. Motoristům, kteří toto dopravní značení nebudou respektovat, hrozí pokuta až 2000 korun a ztráta jednoho bodu.

V letošní zimě bude značka platit ve stejném úseku dálnice D1 jako loni, tedy od 90.

do 162. kilometru, ale jen pro nákladní vozy nad 7,5 tuny, osobní vozy tudy projedou na letních gumách bez postihu. Podle serveru ministerstvo nastavuje benevolentnější podmínky kvůli tomu, že řidiči osobních aut už prý zimní pneumatiky důsledně používají, navíc nepřezuté kamiony působí v porovnání s osobními auty daleko větší škody.

"Často nejsou schopny vyjet kopec a ve stoupání uvíznou. Mnohdy se takto kvůli nim zastaví celá dálnice," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Úsek na D1 zřejmě nebude jediným místem na českých dálnicích, kde bude zmíněná praxe platit. "Uvažujeme například o horském úseku severočeské dálnice D8," uvedl Hanzelka.

Autor: ČTK
Žádné komentáře