stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Víme, kde jsou nejnebezpečnější silnice!

Statistiky nehodovosti jsou neúprosné. Podívejte se, v jaké zemi umírá na silnicích nejvíce lidí.
Americký časopis Forbes zveřejnil statistiku potu smrtelných nehod na silnicích. Nejhorší situace je v Rusku, Polsku a na Slovensku, varuje na svých stránkách Forbes. Tyto tři země totiž okupují nejhorší pozici tří nejnebezpečnějších zemí OECD, kam se mimochodem dostala i Česká republika, která se nachází na 9. pozici.

Ačkoli Rusko oficiálně není státem OECD, zúčastňuje se posledních jednání,  a tak se Forbes rozhodl jej do statistiky zařadit. Právě zde je totiž situace nejhorší. Na milion obyvatel umírá ve státech bývalého sovětského bloku 235 lidí. Na milion automobilů zde připadá 939 smrtelných nehod.

Na druhém místě je Slovensko, kde umírá 122 lidí na milion obyvatel a policie vyšetřovala 426 smrtelných nehod na milion aut. Polsko je na místě třetím.

Česká republika okupuje příčku devátou se 118 úmrtími na milion obyvatel a 235 smrtelnými nehodami na milion vozů.

Velké překvapení přinesla statistika pro Spojené státy, které se dostaly i před ČR, konkrétně na osmou pozici.


Za nelichotivým výsledkem v Americe stojí podle Forbesu nezodpovědná mládež, která často usedá za volant pod vlivem omamných látek.

Nevládní organizace, které se zaměřují na bezpečnost dopravy po celém světě, ovšem varují, že nejnebezpečnějšími zeměmi co do silničního provozu rozhodně nejsou členské státy OECD. Nijak nepřekvapí, že nejhorší situace je v lidnatých rozvojových zemích, jako je Čína, Indie či Jihoafrická republika.

Ekonomiky těchto států se velmi rychle rozvíjejí a nové automobily zahlcují místní silnice příliš vysokým tempem - průměrný roční nárůst počtu vozidel je v těchto zemích odhadován na 15 procent. Místní policie pak nezvládají zajistit dodržování dopravních předpisů a rozvoj může v mnoha oblastech přinést kulturní šok, například při vybudování dálnice ve venkovských oblastech, kde lidé netuší, že přecházet před rychle jedoucím autem není stejné jako přejít silnici před pomalu se pohybující rikšou.  

Autor: Martin Javůrek/ČTK

Další aktuální články »

Žádné komentáře