stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Stáčení tachometrů - je opravdu beztrestné?

Stáčení  tachometrů a jiné způsoby omlazování  aut tvoří neodmyslitelný folklór tuzemského trhu s ojetými vozidly. Je ale opravdu tak beztrestné, jak nás o tom informují sdělovací prostředky? Věřte, že nikoliv!
Je problémem opravdu chybějící zákon?

Když  u letiště v Ruzyni před nedávnem kdosi oslňoval přistávající piloty laserovým paprskem, hned se začalo mluvit o tom, že takové jednání je beztrestné a že by to chtělo změnu zákona. Nejlépe zavést trestný čin s názvem "Nedovolené oslňování" - k smíchu... Jaksi se totiž pozapomnělo, že takové jednání by mohlo naplnit znaky dávno existujícího trestného činu obecného ohrožení a že hlavním problémem není právní úprava a absence kazuistické skutkové podstaty, ale skutečnost, že původce této nebezpečné činnosti stejně nikdo nechytí..

Ale vraťme se zpět k ojetým autům... Když se argumentuje tím, že by u nás bylo třeba zavedení trestního postih za stáčení tachometrů, odkazuje se na to, že v mnoha jiných státech, třeba v Německu, takové jednání trestné je. Je tomu u nás ale opravdu jinak?

Proč  se s kilometry podvádí aneb cui bono?

Položme si otázku, proč vlastně dochází k pozměňování údajů o ujetých kilometrech. Nikdo to totiž nedělá jen tak, aby měl sám pro sebe lepší pocit, že má lepší auto, ale vždycky tím sleduje záměr někoho dříve či později oklamat, prodat jinak obtížně prodejné ojeté auto a pochopitelně také zvýšit jeho kupní cenu, tj. vydělat na tom (ponechme stranou, že v některých případech se ujeté kilometry i přitáčejí, aby se bylo možné obohatit o fiktivně projeté palivo, což ale problém spíše služebních aut a nedostatečné evidence o jejich užívání). Právě tahle skutečnost, tedy snaha obohatit se, je důležitá pro odpověď na otázku, zda je u nás omlazování aut opravdu beztrestné.

Odpověď je, že nikoliv, tedy že nepotřebujeme novou skutkovou podstatu, ale jen důslednější vymáhání stávajícího práva a lepší kontrolní mechanizmy! Jelikož pozměnění údajů o najetých kilometrů zpravidla (s výjimkou velmi starých aut) ovlivní kupní cenu o více než 5 000 Kč, je stočení tachometru trestným činem, a to konkrétně podvodem, neboť kupující je uváděn v omyl a někdo na tom vydělá nejméně právě zmíněných 5 000 Kč. 

Je to podvod!

Jinými slovy, stáčení tachometrů u nás trestné je, a to případně i ve formě pokusu (nabízením takové auta s pozměněnými údaji). V praxi pochopitelně je problém s tím zjistit, kdo vlastně kilometry utočil, zda první majitel, druhý majitel, autobazar či někdo úplně jiný. Na tom by ale zavedení nové speciální skutkové podstaty nic nezměnilo, vždycky bude potřeba vypátrat skutečného pachatele, popřípadě další účastníky trestného činu, a jejich vinu jim prokázat. Je to sice složité, ostatně jako u řady jiných trestných činů, ale určitě ne absolutně nemožné.

Jinými slovy, nevymýšlejme vymyšlené, nezavádějme nové trestné činy, které nepotřebujeme a jejichž spáchání se nám tak jako tak nebude prokazovat o nic lépe, než se prokazuje spáchání trestného činu podvodu určitou osobou. 

Jak se bránit? Pomůže nám stát?

Nebudu dávat návody, jak zjistit skutečné stáří a stav auta (a už vůbec ne, abyste to posuzovali podle ošlapání pedálů...). Spíš se zamýšlím nad tím, zda by stát neměl zavést opatření, která by podvodníkům jejich práci alespoň trošku ztížila. A myslím si, že by to určitě možné bylo.

Je pochopitelné, že řada lidí se spokojí s údajem o ujetých kilometrech, který vidí na přístrojové desce, a tím se dají snadno napálit. Ale na druhou stranu, proč bych měl při koupi ojetého auta platit soukromým firmám za prověření auta, když se velmi často jedná o údaje, které má k dispozici přímo stát, a to jako výstupy z technických kontrol (stáčení tachometrů totiž zdaleka není jen problémem u aut z dovozu)?

Proč  se tedy při každé (státem garantované) technické kontrole například nezapisuje zjištěný počet kilometrů podle tachometru do technického průkazu jako informativní úřední záznam (ne jako údaj o skutečném stavu vozu, ale jako údaj zjištěný v danou chvíli)? Alespoň částečně by to problémům s utáčením kilometrů mohlo předejít (jistě můžete namítnout, že důmyslný podvodník může utočit kilometry nejenom před samotným prodejem auta, ale i před každou STK, ale takových bude menšina). Hlavní výhodou by bylo, že by se každý kupující mohl dozvědět alespoň o tom, kolik mělo auta "najeto" na tachometru při každé jednotlivé technické prohlídce, aniž by za to musel komukoliv extra platit či vyvíjet nějaké extrémní úsilí k prověření ojetého auta, které hodlá koupit.

Přijde ale někdo s takovým řešením, jak v podstatě zadarmo alespoň trochu pomoci řešit praktiky podvodníků? Nebo se jen bude dál mluvit o tom, že omlazování aut je problém?

Autor: JUDr. Jan Kněžínek
Žádné komentáře