stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Renault Megane RS v Česku

Na český trh přijíždí opravdu žhavá novinka z Francie. Jmenuje se Megane a jeho příjmení zní RS neboli Renault Sport
Nejostřejší Megane poznáte od běžných verzí poměrně snadno. Kromě upraveného předního a zadního nárazníku určitě zaujmou speciální hliníková kola, za kterými se ukrývají červené brzdové třmeny Brembo. Zezadu jistě nepřehlédnete mohutný difuzor v jehož středu se tyčí ohromná koncovka výfuků umocňující burácivý zvuk 250 francouzských koní. Po vzoru posledních trendů nechybí ani denní LED světla.

K dispozici jsou dvě verze, RS a RS Cup a každá je určena pro jinou klientelu. Zatímco tradiční eReso uspokojí spíše každodenní jezdce, verze Cup je určena pro vášnivé řidiče, kteří čas od času zavítají i na okruh. Zevnitř poznáte rozdíl ihned, a to díky anatomickým sedadlům  Recaro, kterými disponuje právě verze Cup. Tradiční RS má rovněž sportovní sedačky, ale jejich tvar je bližší běžným sedákům.

Další inovace ztělesňuje žlutý otáčkoměr, analogový ukazatel rychlost, sportovní volant, pedály a hlavice řadící páky.

Podvozek Meganu RS vychází ze standardní verze. Pochopitelně je ale tvrdší a snížený. Model Cup navíc disponuje s diferenciálem LSD neboli Limited Slip Diferencial zlepšujícím trakci v krizových situacích.

Srdcem nejostřejšího Meganu poslední doby je přeplňovaný benzínový čtyřválec o objemu 2,0 litru disponující solidním výkonem 250 koní při 5500 ot/min a 340 N.m točivého  momentu při 3000 ot./min, jehož 80% podíl je k dispozici už při 1 900 ot/min. Veškerý potenciál motoru proudí na kola přední nápravy skrze šestistupňový manuál. Na silnici případně okruhu to znamená akceleraci z nuly na 100 km za 6,1 vteřiny a dosažení maximální rychlosti 245 km/h.

Ačkoli Renault pravděpodobně nepokoří konkurenty v podobě Focusu RS a Golfu R20, které mají propracovanější podvozek a v případě Fordu i větší výkon, jistě má co nabídnout. Kromě toho je zhruba o čtvrtinu levnější než jeho hlavní konkurenti. Obě verze se totiž prodávají za 749 900 Kč.


Autor: Radek Macháček
Žádné komentáře