stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Poprvé za volantem Dacie Duster

Dacia Duste je šestým vozem v modelové řadě reinkarnované automobilky Dacia. Napodobí úspěchy předchozích modelů s rumunskými kořeny?
Dacia Duster představuje výrazný pokrok v před v otázce designu. Ačkoli je auto střiženo v poměrně jednoduchém kabátě, můžeme s klidem říci, že je nápadité a zajímavé. Rozměrově rumunský Duster napodobuje Nissan Qashqai, což je také dobrou zprávou, neboť SUV a crossovery v délkách do 4,5 metru prostě frčí, o čemž svědčí i fakt, že škodovka nestíhá vyrábět svůj model Yeti.

Za zmínku jistě stojí krátké převisy a vyšší světlost, která vozu dovoluje návštěvu i těžšího terénu a nájezdové a přejezdové úhly se výrazně podobají ikonám offroadů. Konkrétně nájezdový úhel - 30 stupňů, 23 stupňů přejezdový úhel a 36 stupňů sjezdový úhel.

Po usednutí za volant máte hned jasno, že sedíte v Dacii. Přežitky typu ovládání elektrických oken na středové konzole, nebo nastavení zrcátek pod ruční brzdou zde najdete stále. Přesto interiér působí o kousek lépe než v ostatních modelech Dacia. Na svědomí to má mimo jiné audiosystém, který ačkoli není úplně vestavěný, je z něj patrné, že k autu patří. Jinak čekejte tvrdé plasty a poněkud strohý vzhled. Sedačky jsou pohodlné a plně odpovídají cenové relaci auta, sedáky by však mohly být delší.

Zavazadelník nabízí slušných 408 resp. 475 litrů (vyšší objem má verze s pohonem předních kol) a vynikající modularitu. Kromě tradičního sklápění zadních opěradel je možné sklopit i opěradlo spolujezdce a převážet tak delší předměty.

Vybírat můžete ze třech motorizací, dvou dieselů 1.5 dCi a benzínové šestnáctistovky. My jsme měli možnost svézt se v benzínové šestnáctistovce o výkonu 105 koní s pohonem všech kol. Motor za při volnoběhu tichý a kultivovaný. S rostoucími otáčkami však hlučnost neúměrně roste a řekněme nad 3500 otáček za minutu už se stává vysloveně rušivou. Velkým překvapením je šestistupňová převodovka s na automobily Dacia resp. Renault nevídaně přesnou kulisou. Ta má ale poměrně krátké převody, takže oproti majitelům pětikvaltů příliš nevyděláte. Jednička je záměrně hodně krátká, aby byla schopna do jisté míry nahradit redukci. Při prvním zařazeném  stupni auto jede zhruba 6 km/h a ani při mírnějších kopcích "nevzdechne". Výhodou je, že terény můžete absolvovat bez asistence spojkového pedálu, což celý systém výrazně šetří. Spotřebu se nám bohužel nepodařilo změřit, neboť zhruba 25 km na silnici a poté jízda na polygonu by jistě stejně nevykázaly objektivní hodnoty. 

Velké překvapení přinesl výlet na motokrosařskou rozbahněnou dráhu, kde byl Duster doslova jako doma. Autu nedělaly problém výjezdy, sjezdy ani velké výmoly, které zde napáchaly jezdci na jednostopých strojích. Díky propracovanému pohonu všech kol se třemi režimy (2WD, 4WD Auto , 4WD Lock) pocházejícího mimo jiné z Nissanu Qashqai a Renaultu Koleos se tak nemusíte bát vyjet do přírody. Duster je tak mimořádně vhodným autem pro lesníky, zemědělce nebo majitelé horských chat či penzionů v hůře přístupných oblastech.

Na silnici se Duster nechová zdaleka tak sebejistě jako v terénu. Auto se díky vyšší světlé výšce a velkým pneumatikám poměrně dost naklání a  dostavuje se citelná nedotáčivost. Dobrou zprávou je, že poprvé v historii si u naftových motorů můžete připlatit 8000 Kč za systém ESP.

Verdikt

V médiích se Duster často objevoval po boku Škody Yeti. Mně toto srovnání přijde trochu komické, neboť Škoda Yeti díky kvalitnímu provedení, moderním technologiím a dalším aspektům patří do úplně jiné ligy. No jo, jenže Duster stojí v podstatě polovinu a co se týče užitné hodnoty nenabízí o tolik méně, co Škoda Yeti. A právě tady vidím obrovskou zbraň Dacie Duster, která dle mého názoru v prodejních číslech Yetiho brzdy dožene. 

Kompletní ceník a přehled výbav najdete TADY

Žádné komentáře