stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Po městě chytře a stylově

Jako každoročně byla i letos na konci června ve foyer VŠUP v Praze k vidění výstava absolventských prací studentů z třiadvaceti ateliérů školy. Mezi diplomovými pracemi se pravidelně objevují i dopravní prostředky. Jedním z vystavených projektů byl koncept městského vozidla blízké budoucnosti, jehož autorem je absolvent Jan Štefl.
Automobil spojuje výhody malého motocyklu s bezpečím a komfortem automobilu. Velmi dobrá ovladatelnost je zajištěna pomocí nezávislého zavěšení a samostatného pohonu každého kola. Možný je také pohyb vozu kolmo do stran, otočení na místě a změna světlé výšky. Ta může mimo jiné usnadnit vystupování. Vzhledem k rozměrům vozu (210x100x150) umožňuje uložení kol též naklápění vozu do zatáček při vyšších rychlostech.

K pohonu vozu slouží elektrická energie, akumulátory jsou uloženy ve středu vozidla a pro lepší rozložení hmotnosti jsou umístěny co nejníže. Samotné akumulátory jsou v automobilu dva, jeden pevný, druhý výměnný.

V současnosti se rozbíhá několik programů na podporu rozšíření elektromobilů a proto Jan Štefl ve svém projektu počítá se vznikem stanic, kde lze snadno vyměnit batrie za nabité. Vzhledem k umístění akumulátorů by dvě třetiny váhy vozu byly soustředěny do výšky kol, což by mělo zajistit dostatečnou stabilitu i při vyšších rychlostech.

Propojení motocyklu a automobilu se v projektu neodráží není jen z hlediska funkčnosti, ale také z estetické stránky. "Design motocyklů má oproti automobilovému svá specifika, která jsem chtěl do výsledného vzhledu promítnout. V designu motocyklů má pohonná jednotka a technicky funkční části, jako jsou například zavěšení kol či rámová konstrukce, i svou estetickou funkci. Technologická náročnost a jedinečnost řešení má odlišovat nejen parametrově, ale také vizuálně. Jsou to vyjadřovací prostředky, které lze v automobilovém designu jen těžko využít, a pokud ano, tak jen ve specifických odvětvích, jako jsou například sportovní vozy," říká autor projektu Jan Štefl. Výrazným prvkem exteriéru je tak prostorový rám, uchycení kol a další typicky motocyklové rysy.

Interiér je koncipován pro jednoho člověka a poloha na sedadle je spíše sportovní. Díky náklonům karoserie v zatáčkách však není třeba výrazné boční vedení sedadla. Jednoduchému interiéru dominují prvky přicházející do styku s tělem řidiče, tedy sedačka a části výplní dveří s ovládacími prvky. Vozidlo se neovládá klasickým volantem, ale dvěma pákami umístěnými ve výplních dveří, kde jsou umístěny i ostatní ovládací prvky. Veškeré údaje o jízdě se promítají na čelní sklo. Pro zavazadla je určen samostaný box o objemu 100 litrů umístěný za sedadlem řidiče. Přístupný je jak z interiéru, tak zvenčí. Součástí vystavené diplomové práce byl počítačový 3D model a měřítkový model.


Více o automobilovém designu na www.auto-design.cz

 
Autor: Radek Laube, šéfredaktor AutoDesign&Styling

FOTOGALERIE

City EV


City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
City EV
Žádné komentáře