stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Novinky v silničním zákoně

Poslanecká sněmovna by do jara příštího roku měla projednat návrhy na změnu silničního zákona týkající se především bodového systému. Dohodli se na tom sami zákonodárci.
V rámci novely, připravené expertní skupinou ministerstva dopravy, by sněmovna měla rozhodnout o všech navržených dílčích úpravách, tedy třeba i o prodloužení zákazu jízd kamionů nebo zvýšení maximální rychlosti na dálnicích. Právě tato změna patřila mezi nejčastěji kritizované.

Senátoři ODS se chystají navrhnout zvýšení konta  trestných bodů z 12 na 18 a zrušení trestných bodů za drobné prohřešky. Ty hrubé by naopak měly být trestány přísněji Nejedná se prý o zmírňování bodového systému, ale učinění jej spravedlivějším.

Ministerstvo dopravy však hodlá dílčí návrhy zamítnout. Jediné, na co hodlá přistoupit je povinnost správního orgánu informovat řidiče o přestupku rychleji než doposud.

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil ze změn v "expertní" novele odmítl například jako technicky neproveditelný návrh, aby policie musela provozovatele auta do pěti dnů oznámit, že mu naměřila překročení povolené rychlosti.

Přehled některých dalších změn, které navrhovaná "expertní" novela silničního zákona obsahuje:

- Používání reflexní vesty; pokud řidič nouzově zastaví mimo obec, má mít mimo vozidlo na sobě reflexní vestu.

Tato povinnost se nevztahuje na motocyklisty.

- Přísnější ochrana chodců na přechodech; řidič by nesměl ohrozit ani omezit chodce, který přechází nebo zjevně hodlá přejít přes přechod.

- Odstranění svalování viny za přestupek na osobu blízkou; provozovatel vozidla má být povinen úřadům sdělit, kdo řídil auto, jímž byl spáchán přestupek.

- Zrušení dosavadních výjimek pro předjíždění na křižovatce až na výjimku pro předjíždění vpravo.

- Zrušení stotisícové hranice škody pro přivolání policie k dopravní nehodě. Nově by měli řidiči volat policii, například když bude někdo zraněn nebo zemře, když se účastníci nehody nedohodnou na náhradě škody nebo při podezření, že je někdo z nich pod vlivem alkoholu.

- Řidič, který přišel o řidičský průkaz a žádá o něj zpět, by musel podstoupit psychologické vyšetření.

- Zrušení bodového postihu za některé dopravní přestupky; například za překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů v hodině a mimo obec méně než 30 kilometrů v hodině, by nově mohla hrozit jen pokuta.


Autor: Radek Macháček/ČTK
Žádné komentáře