stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Český talent designu

Projekt AudiO českého studenta Ondřeje Jirce, který minulý rok zahájil svá studia na prestižní designérské škole Art College v Kalifornii, se stal nejsledovanějším konceptem na odborném serveru carbodydesign.com za minulý rok. Ve 14. čísle časopisu AutoDesign&Styling jste mohli najít profil této vycházející hvězdy automobilového designu a krátký rozhovor. Přinášíme vám z něj nejzajímavější část.
Co Vás přivedlo k autodesignu?

Umění a automobily jsou pro mne velikou vášní a odjakživa mě bavilo tvořit, kreslit a navrhovat. Nyní maturuji na Střední umělecké škole Václava Hollara v Praze. Automobilový design je propojením světa krásného umění, dokonalé technologie a tvrdého obchodu, což pro mne představuje ideální kombinaci.

Jak probíhá přijímací řízení na školy jako je Art Center College of Design v Kalifornii a co všechno človek musí absolvovat?

V každém případě je dobré začít s přípravami včas. Já jsem se s lidmi z Art Center sešel již rok před podáním přihlášky na konzultaci v Berlíně. Od té doby jsem s nimi komunikoval ohledně přípravy portfolia, na které kladou veliký důraz při přijímacím řízení. Zajímá je především kresba a vývojové skici.

Takže jsem prožil mnoho krásných měsíců, včetně letních prázdnin, doma ve společnosti tužek a markerů. Art Center v Kalifornii je velice náročný a je doporučeno absolvovat alespoň jeden rok na jiné univerzitě, dříve než se tam student vůbec hlásí. Dostal jsem se také na více škol, např. na College for Creative Studies v Detroitu, The Cleveland Institute of Art a v Čechách na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Protože čím více přihlášek člověk podá, tím více má šancí na úspěch.

Samozřejmě jsou zde další požadavky. Vedle portfolia se vyžaduje test z anglického jazyka TOEFL a překlad českého vysvědčení. Pak eseje, motivační a doporučující dopisy. Záleží na konkrétní škole. Dobrá zpráva je, že se nemusí nikam letět na talentové zkoušky a finančně se tak ruinovat. Vše se dá vyřídit poštou či on-line.

Čím myslíte, že jste nejvíce zaujal komisi?

Art Center požaduje portfolia vytištěná, ne na CD. Vedle štosu originálních kreseb jsem jim poslal také svůj katalog prací, který obsahuje skoro dvě stě stran plných skic a renderů. Prezentoval jsem rovněž své školní práce včetně figurálních kreseb, maleb a grafického designu. Myslím, že mi také velice pomohlo, že jsem s Art Center své práce přes rok konzultoval.

Máte nějaký vzor mezi designéry nebo oblíbený model/značku? Proč?

Jednoznačně model Ferrari Rossa od Kena Okuyamy. A to pro jeho úchvatné a čisté tvary znázorňující aerodynamické proudění vzduchu. Nejvíce obdivuji křídlo vertikálně vystupující z bočních masivních prahů a zakončené blinkrem. Mezi má nejoblíbenější sériově vyráběná auta patří Mercedes-Benz CLS a Lamborghini Gallardo. Co se týče mého oblíbeného designéra, tak je to složitější. Obdivuji odvahu Chrise Bangla a jeho nový pokrokový a agresivní styl, ale na druhou stranu také sympatizuji s názory J Mayse, který se naopak inspiruje v minulosti a uznává stabilní hodnoty.

Ondřej Jirec 
věk: 20 let
škola: Střední umělecká škola Václava Hollara v Praze
zkušenosti: 2007 - Třetí místo v designérské soutěži internetového serveru DESIGNERTECHNIQUES.COM
červen/červenec 2006 - Získání plného stipendia pro reprezentaci ČR na World Scholar-Athlete Games, Rhode Island, USA v oblasti výtvarného umění
Vystavování - Hall of Fame - The University of Rhode Island


více na www.auto-design.cz

FOTOGALERIE

AudiO Concept

AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
AudiO Concept
Žádné komentáře