stenly a jeho stránky

NOVĚ > aktuality

Červený drak...

Petr Novák, šéfdesignér studia NOVAGUE, na sebe dokázal upozornit už na škole. Mnozí si jistě vzpomenou na přestavbou sériového Superbu, kterou s kolegou pojmenovali ENVE. Po letech se ke tématu škodovky vrátil. Nejde o žádnou zakázku, ale o studii auta, které by motoristy potěšilo a inspirovalo. Přinášíme vám část rozhovoru, který zveřejnil časopis AutoDesign&Styling.
Nelíbí se mi současný design škodovek, který nenavazuje na tradici a je uměle vytvořen. Cítil jsem potřebu se nějak vyjádřit, a to ne slovy, ale prací. Studií tohoto auta chci upozornit na fakt, že za to, jaký design nás obklopuje, si z velké části můžeme sami. Zákazník totiž svojí poptávkou de facto diktuje výrobci, jakou cestou má jít. Ne sice přímo, ale výrobce nemůže potřeby trhu přehlížet. Staré Erko je pro mě první pořádný český design s klasickou sportovní proporcí. Je to ikona českého designu.

Které prvky považujete na původním Erku za klíčové?
Základem je určitě originální silueta, kterou jsme ladili čtrnáct dní.

Pak zadní boční nádechy, přední přehnaně jednoduchá maska a zjednodušeně řečeno ostře useknutá záď. V interiéru pak dvouramenný volant a střední panel s ovladači.
 
Co považujete na vašem pojednaní Erka za nejzdařilejší?
To, že se nám podařilo udržet portrétní rysy toho původního. Celkový dojem odkazuje na historii. Záď a příď vycházejí ze Škody 110R coupé, ale zároveň jsou zcela moderní. Přední maska se drží současných estetických trendů i bezpečnostních předpisů. Agresivnější vzhled přesně zapadá do současné třídy dostupného GT, kam míříme. Obdobné je to u zádi. Stejně jako vpředu se světla vinou do boku a jsou viditelná i při 100% bokorysu.

Střecha vypadá dost úzká. Je to jen náš pocit, nebo to má nějaký důvod?
Je to jen pocit, dělají to ta poměrně vysoká okna. Vše má reálné rozměry, tvary ani proporce jsme nijak nenadsazovali! Není to supersport, pouze kupé postavené na rozměrech obyčejného auta - něco jako Audi A5.

Celý rozhovor najdete v 23. vydání časopisu AutoDesign&Styling.

***

MgA. Petr Novák
šéfdesignér studia NOVAGUE

Patří mezi nejvýraznější designéry mladé generace. Po škole založil s kolegou studio Design Brothers, dnes se však naplno věnuje vlastnímu studiu, které se zaměřuje na product design, transport design, environmental design a komunikační design.

Více o automobilovém designu na www.auto-design.cz.

FOTOGALERIE

Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Červený Drak
Žádné komentáře